ДЕНЬ ОККУПАЦИИ:
3
5
6
7
ДЕНЬ ОККУПАЦИИ:
3
5
6
7
В центре внимания
Новая реальность 27 BookForum: все, что важно знать о нынешнем фестивале
  17 сентября 2020 17:13
|
  1746

Новая реальность 27 BookForum: все, что важно знать о нынешнем фестивале

Новая реальность 27 BookForum: все, что важно знать о нынешнем фестивале

BookForum традиційно стане глобальним майданчиком для обговорення суспільно важливих тем, проте вперше в онлайн-форматі. Фокусна тема цьогорічного фестивалю – «Перепис населення: знати, хто ми є».

«Щоб жити разом, ми маємо один про одного знати якомога більше і таки знати правду. (…) Перепис населення – це сполука чесних питань і чесних цифр. Це нагода раптом чомусь сказати правду про себе, яка раптом чомусь буде цікавою комусь іншому», – говорить про фокусну тему її кураторка – літературознавиця і критикиня Ганна Улюра.

Як пандемія змінює наше життя, ритуали і звички, як світ переосмислює цінності, перед якими викликами ми постаємо і як з ними впоратися, як гравцям культури виходити з кризи – про це дискутуватимуть на 27 BookForum. Основним фокусом проєкту буде кожен з нас. Таким чином ми не тільки зможемо зрозуміти один одного і всіх разом, але й як особистості спробуємо віднайти себе у цьому мінливому світі та зробити особливий перепис.

Новий формат надасть можливість відвідати фестиваль тим, кому раніше не вдавалось приїхати до Львова, тож у всіх поціновувачів літератури буде можливість почути улюблених письменників у будь-якому куточку світу.

Серед цьогорічних учасників – автори з України, 20 іноземних гостей з 15 країн із 4-х континентів, лауреати та номінанти Букерівської премії, Гонкурівської премії, Національних виборів читачів та критиків.

27 Львівський міжнародний BookForum відбудеться за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради.

Цьогорічна програма включає 31 тематичний кластер і спецпроєкт.: «Війна», «Права людини», «Жінка в темі», «Філософія», «Екологія», «Освіта», «Свобода слова», «Наука і технології», «Фантастика», «Комікси», «Стиль життя», «Діти», «Українська візуальна книга», «Здоров’я», а також фокус-програма «Анкета: самовизначення».

«Цьогоріч ми сформували програму за питаннями перепису населення. Кожна дискусія, читання, розмова, лекція – це відповідь на одне з 8 питань опитувальника. Усі спікери та спікерки у програмі – не випадкові. Вони готові чесно відповідати, а ми –  слухати», – Софія Челяк, програмна директорка 27 BookForum.

Усі події 27 BookForum – безкоштовні. Онлайн-трансляції пройдуть на сайті bookforum.ua.

Фокус-програму «Анкета: самовизначення» куруватиме літературознавиця і критикиня Ганна Улюра. Це шість подій у форматах дискусії, круглого столу і відкритої розмови.

Дискутуватимуть про те, де межа між тим, що ми хочемо знати про цей світ і про людей в світі, і тим, що ми мусимо про них знати; що таке індивідуальна інформаційна безпека, чи буває забагато новин і кого невігластво рятує.

Кластер «Війна» включає три панельні дискусії. Куруватиме тему воєнна кореспондентка і письменниця Євгенія Подобна. Ветеран(к)и, письменники і письменниці, журналіст(к)и і літературознав(и)ці, психологи та експерт(к)и з соціальних комунікацій говоритимуть про літературу як відображення всього того, що відбувалося з нами протягом останніх шістьох років; про те, якою має бути література під час війни, про роль книги в інформаційній війні, про правду і її відтінки в воєнній літературі; про ветеранську літературу як феномен сучасного літературного процесу, а також про місце і роль жінок на війні та у воєнній літературі.

Тетяна Терен та Український ПЕН куруватимуть спецпроєктом «Права людини», який запропонує аудиторії дві оптики – глобальну і локальну – аби разом поглянути на нашу нову реальність і поставити головне питання про те, чи лишиться у ній місце для прав людини. Відбудеться дві дискусії. Перша присвячена українським ідентифікаціям, що визначають нашу унікальність і допомагають об’єднуватися між собою у близькі за цінностями і переконаннями спільноти. Учасниці та учасники шукатимуть відповідей на питання про те, що може об’єднати нас усіх в єдину спільноту під назвою Україна.

У фокусі другої дискусії — питання про вибір між свободою та безпекою. Спікер(к)и обговорюватимуть, що відбувається із правами людини у часи криз.

Кластер «Жінка в темі» цьогоріч пропонує погляд на тих, хто часто залишається в тіні, поза межами загальновживаного наративу. Дискутуватимуть про те, чи чути голоси письменниць, чи потрібна чоловікам гендерна рівність і про кого не пишуть у книжках. Кураторками кластера є правозахисниця і письменниця Лариса Денисенко та продюсерка радіо «Культура» і письменниця Ірина Славінська.

Одним з фронтів під час пандемії стала освіта. Про нові виклики для галузі дискутуватимуть у межах однойменного тематичного кластера вчителі й освітні експерт(к)и, діячі та діячки культури й державні управлінці.

Освіту розглядатимуть як протидію пропаганді та запоруку національної безпеки, розглядатимуть освітні тренди, говоритимуть про читання як здоровий спосіб життя та критичне мислення, а також розкажуть, як говорити з сучасними дітьми їхньою мовою. Програму кластера «Освіта» куруватимуть Наталія Каташинська та Олена Павлова з команди «Освіторії».

Дарія Кузява, членкиня команди журналу «Куншт», готує на 27 BookForum спеціальну науково-популярну програму. У межах кластера «Наука та технології» дискутуватимуть про те, ким ми були, хто ми є і ким станемо – про Великий вибух, те, як генетика здатна пояснити нас як вид і штучний інтелект як кращу версію нас.

Яким буде життя на Землі, коли справдяться найпесимістичніші прогнози науковців?

Тематичний кластер «Екологія» збере в одному колі антропологів і кліматологів, письменників і читачів, мам і тат, покупців й маркетологів, експертів та активістів – усіх тих, для кого важливим є стан довкілля й хто готовий діяти задля його збереження. Говоритимуть про глобальні проблеми через призму звичайного сміття.

Кураторкою цього тематичного кластера «Екологія» стала співзасновниця Zero Waste Lviv Ірина Миронова.

Спецпроєкт «Фантастика» куруватиме письменник Володимир Арєнєв. У програмі – три дискусії. Першу присвятять науковій фантастиці, якої не вистачає широкому колу читачів. Друга сфокусується на тому, як вигадані світи оповідають про наше минуле.

Учасники третьої дискусії обговорюватимуть соціальний і світоглядний виміри сучасної підліткової фантастики. Мова піде про популярність антиутопій, «дорослішання» підліткової літератури та її серіалізацію.

Філософська програма на 27 BookForum представить цикл дискусій про засоби формування самовизначень як в індивідуальному, так і суспільно-колективному вимірі, у локальних і глобально-світових масштабах. Спікер(к)и говоритимуть про комунікативне самовизначення в глобальному світі, владу як виняток і виняток як владу – італійського філософа Джорджо Аґамбена та його homo sacer – а також про істотність різниці.

Тему куруватиме засновник Club of Creative Philosophy, популяризатор філософії та член правління Українського філософського фонду Олександр Комаров.

Куратором спецпроєкту «Мальописи» став письменник і видавець Богдан Кордоба. Програма спецпроєкту обʼєднає усі події та учасників, повʼязаних з індустрією мальованих історій в Україні.

Тема об’єднає три події. Говоритимуть про мальопис як інструмент самоідентифікації автора, про жанр у видавничій справі і якою є роль видавця – шукача чи навігатора для шукачів.

На відвідувачів головного культурного фестивалю країни онлайн у спецпроєкті письменниці і поетки Гаськи Шиян чекають «Письменницькі інсайти». Це серія розмов із письменниками з Європи, організована у партнерстві з Літературною Премією Європейського Союзу та Креативною Європою. Так проєкт сприяє промоції сучасної європейської літератури і стане пітчингом творів лауреатів премії українським видавцям.

Третій рік поспіль у межах BookForum відбудеться «Медіакластер». Його куруватиме членкиня Комісії з журналістської етики, голова ГО «Асоціація «Жінки в медіа» Єлизавета Кузьменко.

У межах кластера заплановано три події. Перша розкриває тему журналістики та окупації – як не ставати солдатами інформаційної війни і продовжувати працювати в Криму та на Донбасі. Друга сфокусована на національних меншинах в українських медіа. Під час третьої обговорюватимуть регуляцію, співрегуляцію та саморегуляцію – який сценарій чекає на українську журналістику.

«Цього року усі опинилися у непередбачуваних обставинах. Карантин дуже вплинув на життя усіх, зокрема батьків і дітей. Уроки через зум, постійне перебування вдома, стресові ситуації через новини, носіння масок і використання антисептиків, спілкування з рідними і друзями через скайп чи іншу онлайн-програму – усе це, безумовно, закарбувалося в пам’яті.

Як про це говорити з дітьми, як діти це переживають, як за допомогою читання книжок втамовувати дитячу допитливість, пояснити їм, що це за страшні віруси і бактерії, як, попри все, веселитися і тримати настрій на висоті, відволікти увагу на щось радісне – ось головний фокус цьогорічної дитячої програми на BookForum», – розповідає кураторка кластеру Оксамитка Блажевська.

Головний культурний фестиваль країни цьогоріч об’єднає творців літератури з п’ятьох континентів: Європи, Північної Америки, Австралії, Африки та Південної Америки.

Географія 27 BookForum включатиме 20 країн. Це Австралія, Аргентина, Білорусь, Боснія і Герцеговина, Велика Британія, Ізраїль, Ірландія, Іспанія, Італія, Канада, Колумбія, Мексика, Нідерланди, Німеччина, Південна Африка, Польща, США, Франція, Швеція, Шотландія.

Почесною гостею 27 BookForum є всесвітньо відома американська письменниця і музикантка Патті Сміт. У середині 1970-х вона стала впливовою складовою панк-рок руху у Нью-Йорку.

Спеціальними гостями фестивалю стануть: Фернанда Мельчор, яка є однією із найяскравіших нових голосів мексиканської літератури. Її роман «Сезон ураганів» отримав низку престижних нагород; британський письменник Пітер Померанцев, який особисто презентуватиме книгу «Це не пропаганда. Подорож на війну проти реальності»; австралійська письменниця Гізер Морріс, авторка світового бестселера «Татуювальник Аушвіцу».

Всеєвропейську поетичну платформу Versopolis представлятимуть Гелен Айворі з Великої Британії, Бурджу Шагін зі Швеції, Дебора Вукушич з Іспанії, а також тринаціональна поетка Таня Габерланд.

Ще одним гостем з Австралії стане письменник ДіБіСі П’єр який отримав премію «Booker Man Prize».

Шон Байзел – шотландський книготорговець, автор мемуарів «Щоденник книгаря»).

Сьогодні Шон є власником найбільшого в Шотландії букіністичного магазину вживаних книг (понад 100 тисяч примірників), який офіційно визнано «національним книжковим містом»

Із США до фестивалю приєднається Дорж Бату, письменник бурято-монгольського походження, автор книжок «Франческа. Повелителька траєкторій» та «Франческа. Володарка офіцерського жетона».

У складі делегації з Великої Британії: письменник, чемпіон з поетичного слему Кейс

Джаррет, дитяча письменниця, екоактивістка Сасі Лойд, письменниця, авторка та ілюстраторка книжок для дітей та молоді «Як приборкати дракона» Крессида Ковелл.

Німеччина на 27 BookForum представлятиме Уте Енґелькенмаєр, керівниця відділу «Сервіс та інформація» Бібліотеки Дортмундського технічного університету, членкиня президії Німецької бібліотечної асоціації та Постійного комітету з питань менеджменту бібліотечних асоціацій ІФЛА; а також Софі Маннс-Зюсбріх, працівниця

Бібліотеки Лейпцизького університету, членкиня комісії з питань професійної кваліфікації Німецької бібліотечної асоціації.

Про свою роботою над новою книгою репортажів «Як нагодувати диктатора», що вийшла друком у Видавництві Старого Лева, розповість польський автор Вітольд Шабловський. До польської делегації на фестивалі приєднаються: фантаст Роберт Ваґнер, автор роману «Голокост F» Цезарій Збєшховський, письменниця та літературна критикиня Анна Каньтох та творець «Контрабандистів» Конрад Янчура.

Вдруге у програмі фестивалю – Пітер Воттс, всесвітньо відомий письменник першого ешелону жорсткої наукової фантастики з Канади.

Колумбію представлятиме журналіст, автор романа-бестселера «Ангоста» Ектор Абад, Аргентину – поет, перекладач Альберто Мангель.

У події фестивалю візьме участь білоруський письменник, перекладач Альгерд Бахаревич. Він є одним із засновників впливової в 1990-х літературної групи «Бум-Бам-Літ». Автор романів, які визначили прозу пострадянської Білорусі. «Собаки Європи» Альгерда Бахаревича 2018-го отримали відзнаку «Книга року», другу премію Ежи Гедройця, цей твір обмірковувався критикою як Великий Білоруський Роман.

Гостями фестивалю із Франції стануть коміксист Гі Делільта письменник Ніколя Матьє, який отримав Гонкурівську премію.

Перший роман письменниці Лани Басташич «Лови кролика» цьогоріч отримав Літературну Премію Європейського Союзу від Боснії і Герцеговини. З авторкою можна буде познайомитися онлайн на 27 BookForum.

За підтримки European Union Prize for Literature на головному культурному фестивалі країни відбудеться зустріч із ірландською авторкою Ян Карсон. Її роман «Розпалювач» у 2019 отримав Літературну Премію Європейського Союзу від Ірландії.

До екологічної програми 27 BookForum приєднається Енцо Фавойно – дослідник, який є одним із засновників Європейської мережі компосту та координатором Наукового комітету Центру досліджень нульових відходів в Італії.

Нідерланди на 27 BookForum представить Мартен де Вріс, професор соціальної психіатрії Маастрихтського університету та антрополог.

Однією з головних фестивальних атракцій 27 BookForum стане «Ніч поезії та музики non-stop». Подія триватиме 19 вересня з 21:00 в онлайн-трансляції на сайті bookforum.ua. Співорганізатор Ночі – музичний фестиваль Respublica FEST.

Традиційно «Ніч поезії та музики non-stop» творитимуть виступи поетів з усього світу й концерти українських гуртів.

Всеєвропейську поетичну платформу Versopolis на головному культурному фестивалі країни представлятимуть третій рік поспіль.

Versopolis — це європейська поетична платформа, яка створює нові можливості для європейських поетів, що розвиваються, і підтримується програмою Європейської комісії «Creative Europe». Для європейських авторок членство в об’єднанні є можливістю виходити на нові видавничі ринки і видавати свої книжки різними мовами.

Нагадаємо, унікальний формат та незабутня атмосфера зробили «Ніч поезії та музики non-stop» однією з найвідвідуваніших подій фестивалю. Цього року за підтримки Українського культурного фонду вхід на онлайн-концерт безкоштовний для всіх охочих.

ЛАЙН-АП ПРОГРАМИ «НОЧІ МУЗИКИ ТА ПОЕЗІЇ NON-STOP»

• Kurs Valüt – музичний EBM/synth-pop проєкт з Дніпра, заснований Євгенієм Гордєєвим у 2017 році. Гурт називають вивченням поп-ферменту, спробою винайти якесь незвичне музичне і текстове рішення.
• Ragapop – це Руслана Хазіпова та Ганна Нікітіна з гурту Dakh Daughters та Антон Очеретяний. Разом вони створюють брудну експериментальну музику. Цього літа Ragapop випустив дебютний EP «Сяся», побудований на текстах Івана Франка, а також музичне відео на головну пісню альбому.
• Ofliyan – вірменсько-український дует. Музиканти прагнуть зберегти ідентичність, змішуючи сучасний арт-поп із елементами східної етніки, додаючи відверті тексти українською та російською мовами. Для Катерини Офліян та Ігоря Бирюченка (exYEYO) стало доброю традицією кожні кілька років повністю змінювати форму існування. Цього разу музиканти вирішили проявити своє вірменсько-циганське коріння і додати в музику трохи магії дудука і перкусії.
Пісні Ofliyan – про свободу жінки від прийнятих патріархальних стереотипів, про любов, про самотність і про опір трендам скрізь і в усьому.
• The Unsleeping – український гурт з корінням в Умані. Це Женя Мороз (vocal), Назар Слободяник (guitar), Діма Лєвченко (bass), Іван Смірнов (guitar) та Саша Олійник (drums). Грають інді/альтернативний рок. Їхній міні-альбом «Deviatve» отримав премію «Золотий фазан» музичного журналу Liroom як найкращий інді-альбом 2018 року.
• СТАСІК. Альтер-его Анастасії Шевченко, яка показує, що українська поп-музика можебути незручною, болючою, травмованою, небезпечною, чесною і красивою одночасно(с). Раніше артистка грала у театрі «ДАХ». Як медик-стрілець воювала проти Росії на Сході. Веде на UA:Суспільне програму «Культурна афіша здорової людини».

Організатор «Ночі поезії та музики non-stop»: ГО «Форум видавців». Співорганізатор: Respublica FEST. Партнери: поетична платформа Versopolis, Creative Europe, British Council.

Интересно также: Украинский военкор: Если мы прекратим стрелять – нас просто будут убивать

«Черноморка» в Telegram и Facebook

© Черноморская телерадиокомпания, 2023Все права защищены