ОСОБЛИВІ ДІЇ РОСІЇ ЩОДО КРИМУ
Все, що робить Росія, не лише в Криму, а й і в Москві, і в Хабаровську, і в Мінську – все це про порушення прав людини. Тому Крим у цьому контексті відрізняється не тим, як там порушуються права людини, а тим, як там здебільшого порушується міжнародне право.
І є певна різниця у офіційних поглядах, бо МЗС України наполягає на тому, що це не анексія, це окупація. Вони з певної точки зору мають рацію, бо режим – це не «не такі епітети», це не якась критика, це дуже чітко відповідає термінології, закріпленій у міжнародному праві. Із чіткими відмінностями між окупацією і анексією.
Але Росія напевно поводиться з цією територією як з анексованою, тобто як з такою, яка приєднана до російської території назавжди.
Уявіть собі, що якимось чином завтра Крим повертається до України. Кому належить кожна земельна ділянка після шести років окупації? Їх продавали, їх конфісковували, їх «віджимали». І міжнародне право не дає готових відповідей навіть на те, що в такій ситуації робити державі, яка повернула собі територію після кількох років анексії або кількох років окупації.
Окупована територія – це не те саме, але простіше кажучи, якби я говорив, як юрист, анітрохи не зацікавлений у цій темі, я би сказав, що так, відбулася анексія, і коли український уряд розраховує і обмірковує ті заходи, які мають бути здійснені після повернення територій, треба вважати, що там в дуже високому ступені порушена вся тканина цивільного права, земельного права, трудового права. Що робити з людьми, які відмовилися від українського громадянства, але не захочуть повернутися? Що робити з людьми, які приїхали з Росії? Тут немає простих відповідей, всі ці питання складні, і ускладнюються з кожним роком, поки ситуація триває.