ДЕНЬ ОКУПАЦІЇ:
2
8
3
8
ДЕНЬ ОКУПАЦІЇ:
2
8
3
8
В центрі уваги
Правда і міфи про спадщину
  13 Жовтня 2020 14:16
|
  520

Правда і міфи про спадщину

Правда і міфи про спадщину

«Юридичного порадника для переселенців» допоміг розібратися з найбільш складними питаннями, які стосуютьс отримання та оформлення спадщини.

1. Оформити спадщину можна тільки за місцем проживання померлого – Міф

Як бути, якщо помер родич, який постійно проживав на тимчасово окупованій території? Чи можна у цьому випадку претендувати на спадкове майно та взагалі чи є шанс оформити спадщину за законодавством України? Такі питання досить часто можна почути від переселенців та осіб, чиї родичі залишилися проживати на окупованих територіях. Разом з тим відповідь на них надає нам Цивільний кодекс України та окремі закони України.
Так, ст. 1221 Цивільного кодексу України передбачено, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, а якщо воно невідоме — то місце знаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна — місцезнаходження основної частини рухомого майна.

У свою чергу відповідно до ст. 11-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст. 9-1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» у разі, якщо останнім місцем проживання спадкодавця є тимчасово окупована територія або населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, зацікавлених в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.

Отже, якщо спадкодавець (особа, після смерті якого залишилось спадкове майно) помер на тимчасово окупованій території, подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини його спадкоємці можуть будь-де незалежно від місця його проживання.

2. Заяву про прийняття спадщини можна подати лише державному нотаріусу – Міф

Наразі веденням спадкових справ займаються і державні, і приватні нотаріуси. Відповідно оформити спадщину на законних підставах можна й у тих, й в інших. Однак, обираючи нотаріуса, спадкоємцям слід пам’ятати про два основних моменти:

– заява про прийняття спадщини має бути подана за місцем відкриття спадщини;
– спадкову справу може вести тільки один нотаріус.

Останнє означає, що оформленням спадщини буде займатися той нотаріус, до якого документи про прийняття спадщини будуть надані першими. Так, якщо один зі спадкоємців звернеться до нотаріуса в м. Волноваха Донецької області, іншому спадкоємцю, який подаватиме заяву про прийняття спадщини пізніше, доведеться звертатися саме до цього нотаріуса.

3. Після спливу 6-ти місяців з дня смерті спадкодавця оформити спадщину неможливо – Міф

Статтею 1270 Цивільного кодексу України для прийняття спадщини, дійсно, встановлено строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини — дня смерті особи або оголошення її померлою.

Однак цим же кодексом передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шестимісячного строку він не заявив про відмову від неї. Крім того, такими, що прийняли спадщину вважаються малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, якщо не було подано заяву про відмову від спадщини в порядку, встановленому цивільним законодавством.

Зверніть увагу! Законодавцем передбачено також можливість поновити пропущені строки. В останньому випадку спадкоємці, які пропустили строк для прийняття спадщини, можуть за письмовою згодою всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину, подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини за місцем її відкриття. Такі заяви спадкоємців мають бути викладені в письмовій формі й подані нотаріусу до видачі свідоцтва про право на спадщину. Справжність підписів спадкоємців на заяві має бути засвідчена нотаріально.

У разі відсутності згоди інших спадкоємців за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

4. Разом з правами (майном) спадкоємцю переходять і усі обов’язки (борги) спадкодавця – Правда, але частково

За чинним законодавством до складу спадщини дійсно входять усі права та обов’язки, що належали померлій особі на момент відкриття спадщини й не припинилися внаслідок її смерті. Однак при цьому не успадковуються права та обов’язки, що нерозривно пов’язані з особою, зокрема:
– особисті немайнові права (наприклад, право на ім’я, опіку або піклування тощо);
– право на участь у товариствах та право членства в об’єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами;
– право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я;
– права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом;
– права та обов’язки особи як кредитора або боржника, якщо вони нерозривно зв’язані з особою боржника чи кредитора.

5. Якщо спадкодавцем складено заповіт на ваше ім’я, то це не означає, що спадщину не буде поділено разом з іншими особами – Правда

За чинним законодавством заповідач має право заповідати належне йому майно будь-якій особі. Водночас незалежно від змісту заповіту закон гарантує визначену частку спадщини, яка називається обов’язковою часткою, певній категорії осіб, а саме:

– малолітнім, неповнолітнім, повнолітнім непрацездатним дітям спадкодавця;
– непрацездатній вдові (вдівцю);
– непрацездатним батькам.

Відповідно до ст. 1241 Цивільного кодексу України наведені вище особи спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом.

Зверніть увагу! Право на обов’язкову частку у спадщині не залежить від згоди інших спадкоємців, волі спадкодавця та не пов’язане зі спільним проживанням спадкодавця й осіб, які мають право на обов’язкову частку. Однак, якщо інші спадкоємці проти видачі свідоцтва про право на спадщину на обов’язкову частку, вони мають право звернутися з відповідним позовом до суду.

Читайте також: Права і обов’язки ВПО: міфи і правда

Читайте «Чорноморку» в Telegram і Facebook

© Чорноморська телерадіокомпанія, 2021Всі права захищені