«ВАРТА» НАДЗВИЧАЙНИХ ЧАСІВ
СПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ БРОНЬОВАНИЙ АВТОМОБІЛЬ,
СТВОРЕНИЙ В УКРАЇНІ
Одним із перших броньовиків, розроблених в Україні під час російсько-української війни, стала «Варта». Цей броньований автомобіль створили в інтересах Національної гвардії України. Але згодом його отримали на озброєння як спецпризначенці, так і механізовані частини Збройних сил та морська піхота. Сьогодні «Варту» використовують у зоні проведення Операції Об'єднаних сил. Та машина може стати у нагоді за будь-яких надзвичайних обставин у державі. Навіть при карантині.
ФОРТЕЦЯ НА КОЛЕСАХ
Коли вперше зустрічаєшся з цією машиною, слово, яке одразу спадає на думку, – «міць». Її конструювали, виходячи з вимог замовника – Національної гвардії. Призначення «Варти» – перевезення бійців до місця, де їм належить виконувати завдання. Серед перших, хто отримав ці броньовики, були спецпризначенці МВС з КОРДу. Втім розробники передбачили й можливість використання машини
для інших цілей.

З офіцером бригади швидкого реагування Національної гвардії України «Шансоном» ми спілкуємося поблизу від лінії розмежування на Донбасі.
Дехто вважає, що Нацгвардія в районі ООС лише чергує на блокпостах та КПВВ, але це не так. Підрозділ «Шансона» неодноразово брав участь у бойових діях, ця ротація – не вийняток. Тут служать професіонали, готові дати ворогу відсіч. «Варта» служить разом із ними з 2018 року.
Варта, НГУ, ООС, Нацгвардія України, Бригада швидкого реагування НГУ
Офіцер бригади швидкого реагування НГУ «Шансон» добре знає «Варту»
Особливість автомобіля в тому, що його можна використовувати за кількома призначеннями.
Як дозорну машину, для вогневої підтримки піхоти, для евакуації поранених. Всередині, у броньованій капсулі, є спеціальна платформа, яка дозволяє бійцю визирати з люка. Він може вести як спостереження, так і вогонь по противнику,
«Шансон»,
офіцер бригади швидкого реагування Нацгвардії України
Бійниці дозволяють вести вогонь навіть із підствольних гранатометів
Фактично «Варта» є невеликою фортецею на колесах. На її бортах облаштовані бійниці, які дозволяють вести вогонь по противнику, не виходячи з капсули, – через них можна стріляти навіть із підствольних гранатометів. На даху машини встановлений бойовий модуль, який може комплектуватися кулеметною установкою калібром до 12,7 міліметрів, вагою до 55 кілограмів.
На передньому краї, зазначає «Шансон», вони не використовують «Варту». Адже машина досить висока – майже три метри, і противник може її поцілити ракетою. Та цей автомобіль і розроблявся не для боїв на передовій. На початку постачання машин до місця служби перший заступник генерального директора компанії-виробника «Українська бронетехніка» Дмитро Поляков пояснював:

Деякі виробники бойової техніки у нас все ще мислять категоріями Другої світової. Але в умовах гібридної війни недостатньо класичних танків або БТР. Для боротьби з диверсійними групами потрібна техніка іншого типу, і ми постаралися її створити,
— Дмитро Поляков,
перший заступник генерального директора компанії-виробника «Українська бронетехніка»
ЧИМ ПОТУЖНІШЕ, ТИМ КРАЩЕ
Диверсійно-розвідувальні групи можуть діяти в прифронтовій смузі.
«Варта» пристосована для пересування і асфальтовими дорогами, і в умовах бездоріжжя.

Вона побудована на двовісному шасі білоруської вантажівки МАЗ-5434, яке в цій версії має повний привід. Перші «Варти» мали дизельні двигуни у 270-300 кінських сил, у броньовика в підрозділі «Шансону» вже мотор потужністю 380 «коней». Чим потужніше, тим краще: сама машина важить близько 17 тонн, на борт може брати ще 8 тонн – десант, озброєння, боєприпаси.
На твердому покритті важкий бронеавтомобіль здатний утримуватись на досить крутих віражах
Велика вага зумовлена, передусім, бронею. Для цих машин «Українська бронетехніка» використовує шведську бронесталь марки 560, яка дає надійний захист від прямого влучання кулі калібром 7,62 мм. А V-подібна схема бронекапсули захищає людей всередині від підриву на міні потужністю 6 кілограмів у тротиловому еквіваленті.

Конструктори передбачили заміну пошкодженого промінного захисту знизу машини без заміни бронекапсули в цілому. Так само легко можна замінити пошкоджене броньоване скло – воно встановлене за зовнішньою схемою, як це роблять провідні виробники броньованої техніки у світі.

Система централізованої підкачки шин, якою забезпечена машина, – це не лише на випадок прострілів. Завдяки їй водій може контролювати тиск у шинах, і на пересіченій місцевості підспустити їх. Так збільшиться поверхня стикання шин з ґрунтом, покращиться зчеплення і, відповідно, – прохідність. На трасі тиск у шинах одним натискання кнопки повертається до норми.

У «Варти» високий кліренс, однак колії на бездоріжжі можуть бути дуже глибокими. Тому автомобіль обладнали електричною лебідкою з синтетичним 27,5-метровим тросом.

У «Варти» високий кліренс
У «Варти» високий кліренс
БЕЗПЕКА ВСЕРЕДИНІ
В просторому десантному відсіку – вісім місць для бійців, обладнані протимінними сидіннями з п'ятиточковими ременями безпеки. Такі самі сидіння у екіпажу «Варти» – водія і командира машини, місце якого поруч із водієм.

Шляхів для десантування або вимушеного швидкого виходу з машини передбачено декілька: крім чотирьох дверей з боків, відкриваються двері ззаду, одночасно хтось із бійців може виходити назовні через люк в даху.
Варта, НГУ, ООС, Нацгвардія України, Бригада швидкого реагування НГУ
Він висловлює побоювання, що система може спрацювати, якщо зсередини машини через бійниці будуть вести інтенсивний вогонь: «В нас таких випадків ще не було, але…» Справді, система не розрізняє – чи то порохові гази заповнюють капсулу, чи дим від загоряння. Але ж у «Варті» є фільтровентиляційна установка, яка забезпечує очищення й подачу чистого повітря до десантного відділення. До речі, вона здатна захистити екіпаж навіть від радіаційного, хімічного і бактеріологічного ураження.

Важливо, що пропозиції та побажання користувачів ретельно нотують представники компанії-розробника, які дбають про обслуговування бронеавтомобілів.
Всю інформацію передають конструкторам, і кожна нова партія «Варти» виходить більш довершеною.

До речі, підприємство представило «Варту» вже на кількох міжнародних виставках. Машиною зацікавилися представники Саудівської Аравії. Є інтерес у військових із країн Балтії, з огляду на це виробник робить акцент саме на відповідності стандартам НАТО.

Перша поставка за кордон вже відбулася – партію почали експлуатувати в Нігерії. В тропічному варіанті використана посилена система кондиціонування. Якщо все буде добре, за цією партією підприємство отримає нове замовлення.
ХОЧ ДЛЯ КАРАНТИНУ, ХОЧ ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОРЯДКУ
Водій «Варти» із позивним «Матрос», який везе нас продемонструвати ходові якості машини в умовах бездоріжжя, розповідає, що в технічному обслуговуванні броньовика допомагають представники компанії-виробника «Українська бронетехніка».
Боєць Нацгвардії «Матрос» за кермом «Варти»
Машина ґрунтовою дорогою в'їжджає на пагорб. Дорога геть нерівна. Трохи похитуючись, «Варта» звертає з колії і зрізує кут виораного лану – під колесами рудий глинистий ґрунт. Потім луг, знову вгору-вниз. «Машина непогана. Відколи я їжджу на цьому автомобілі, це місяці чотири щодня, жодного разу він не підводив», – каже «Матрос». Та, на його думку, найкраще вона поводиться все ж на асфальті.
Бездоріжжя «Варта» долає добре
– Я вважаю, що все ж таки її створювали передусім для міських умов. «Варта» ідеально підходить для роботи на блокпостах, забезпечення порядку. Можливо, для вуличних боїв.

– Або для карантину? – питаю.

– Для карантину підходить, так.
За кілька днів після тієї розмови у Мережі стали з'являтися фото й відео з «Вартами» на блокпостах під Києвом та на в'їздах-виїздах інших міст.
У МВС, якому підпорядковується Національна гвардія України, пояснюють, що ці заходи спрямовані на дотримання громадського спокою та забезпечення обмежувально-карантинних заходів. Як видно на фото, «Варти» на блокпостах чергують без встановленої на бойових модулях зброї.
Варта
Автори проекту:
Олександр Бєлокобильський
Михайло Нікіпєлов
Валерія Талалай








© Чорноморська телерадіокомпанія, 2020
Made on
Tilda