«НОВАТОР»:
машина, на яку чекали військові




«НОВАТОР»:
машина, на яку чекали військові
За 6 років війни українське військо змінилося. Зміни – це не лише вміння воювати, ще й нові зброя та техніка. Від цивільних автівок та шкільних автобусів, нашвидкуруч пристосованих для військових цілей, до сучасних броньованих автомобілів – довгий шлях. На ньому були волонтерські розробки, іноземні машини з міжнародної технічної допомоги, а також українські броньовики кількох виробників. Зараз до військ почали надходити нові бронеавтомобілі «Новатор».
НА НЕПРОХІДНІЙ МІСЦЕВОСТІ ВИРУЧАВ НЕ РАЗ
Перед конструкторами стояло завдання створити машину, яка поєднує в собі надійність, міцний захист для екіпажу, швидкість та високу прохідність.
Щоб її можна було використовувати і на асфальті, і на бездоріжжі.

Шасі обрали «фордівське» – спеціально посилене від пікапу F-550. При заявлених у тактико-технічних характеристиках 140 км/год на шосе майже 9-тонний «Новатор» може летіти 160 кілометрів на годину, до 100 км/год розганяється
за 11 секунд.

До Збройних Сил України та Національної гвардії машини постачаються
з минулого року.

Військовослужбовець Ігор за кермом «Новатора»
вже півроку
Військовослужбовець Ігор за кермом «Новатора»
вже півроку
Ігор, військовослужбовець української армії, за кермом «Новатора» з вересня 2019 року. Каже, добре пам'ятає перші враження від зустрічі з цією машиною, був вражений самим тільки зовнішнім виглядом. Бронею ця машина врятувала вже не одне життя, і в цілому добре підходить для виконання бойових завдань, розповідає Ігор.
Її використовують для підвозу особового складу і боєприпасів, для патрулювання. «Новатор» – маневрений, швидкий, витривалий, зручний для водія і пасажирів. В зоні Операції Об'єднаних сил часто буває, що до потрібного місця йде асфальтована дорога, але нею скористатися не можна, – доводиться об'їжджати полем. Нас не раз виручав цей автомобіль на непрохідній місцевості.
Ігор
військовослужбовець
Електричну лебідку поки що використовувати в бойових обставинах не доводилося, але Ігор її випробував, щоб самому розуміти чи витягне машина себе з багнюки. Тестом задоволений. Впоратися може навіть одна людина.

«Новатор», на якому їздить Ігор, – ще на гарантії виробника, конструкторсько-виробничого підприємства «Українська бронетехніка». Гарантія надається на три роки або 30 тисяч кілометрів пробігу. Обслуговуванням водій задоволений, водночас зазначає: поломок серйозних не було.
ЖИТТЯ ШВЕДСЬКИХ
ДИПЛОМАТІВ
ДОВІРИЛИ «НОВАТОРУ»
Повнопривідний «Новатор» обладнаний автоматичною коробкою передач і гідравлічними подвійними гальмами. Машина може брати до двох тонн вантажу, її рухає 8-циліндровий турбодизель потужністю 300 кінських сил.

Бронесталь використовується шведська. Вона дає захист від куль та осколків, також є протимінний захист. Скло усіх вікон також броньоване. Протимінні сидіння з п'ятиточковою фіксацією протестовані й сертифіковані за стандартом НАТО.
Кожна з броньованих дверей важить 300 кілограмів
Колеса обладнані системою підкачки. Крім того, в них встановлена система Runflat – це ніби додаткова пластикова камера всередині колеса, яка дозволяє навіть при великій кількості прострілів, коли підкачка не допомагає, дістатися безпечної локації. Передбачено, що завдяки Runflat машина може проїхати ще до 50 кілометрів з ущент знищеними шинами.

Згадана електрична лебідка – протиударна та водозахисна, її тягове зусилля – 9 тонн, вона оснащується металевим 30-метровим тросом.

Завдяки системам кондиціонування та опалення «Новатор» може експлуатуватися при температурах від -40 до +50 градусів за Цельсієм. Крім приточно-витяжної вентиляції, тут встановлена фільтровентиляційна система. Штатні вогнегасники доповнюють сучасну автоматичну систему пожежогасіння.

Новатор
Для прихованої роботи на переднім краї важливо, що потужний двигун працює майже нечутно, а вікна забезпечують світломаскування.

Автомобіль долає броди глибиною до 1,4 метрів. Він обладнаний системами навігації, камерами для огляду ззаду і спереду. Прилад нічного бачення дозволяє пересуватися з вимкненими фарами вночі, а тепловізор – впевнено рухатися в тумані. На монітор водієві можна вивести одразу кілька зображень – з усіх камер та приладу нічного бачення.

Надійність, швидкість, ступінь захисту й водночас комфорт «Новатора» оцінили на початку березня шведські дипломати. Під час поїздки до Станиці Луганської саме цьому автомобілю довірили везти Надзвичайного і Повноважного Посла Королівства Швеції в Україні Тобіаса Тіберга й міністра закордонних справ Королівства Швеція Анн Лінде.
Безпеку шведських дипломатів під час поїздки
до Станиці Луганської довірили «Новатору»
Безпеку шведських дипломатів під час поїздки до Станиці Луганської довірили «Новатору»
ВИНИЩУВАЧ ТАНКІВ
Командир протитанкового дивізіону 93-ї ОМБр «Серафим» за кермом «Новатора»
Командир протитанкового дивізіону 93-ї ОМБр «Серафим» за кермом «Новатора»
(усміхається,
розповідаючи про шведських дипломатів)

Після тієї поїздки нашій машині теж віддавали честь – думали, знов якісь високопосадовці їдуть,
— «Серафим»,
командир протитанкового дивізіону
93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр»
Платформа «Новатор» була розроблена як універсальна. В компанії «Українська бронетехніка» кажуть, що застосовуватися машина може як командно-штабна, так і транспортно-бойова для мінометних розрахунків, бойова машина спецпідрозділів. У 93-й бригаді на «Новаторі» встановлений протитанковий ракетний комплекс «Стугна».
Бронеавтомобіль перетворили на винищувач танків
Бронеавтомобіль перетворили
на винищувач танків

Новатор
В момент отримання машини ми були у захваті. Вперше побачили «Новатора» ще минулого року на День Незалежності, коли була виставка. Ми спілкувалися безпосередньо з конструкторами «Новатора» і КБ «Луч» (виробник протитанкових ракетних комплексів) і бачили, що машина підходить для наших завдань. Ми підійшли до цієї машини і якось прикипіли до неї.
«Серафим»
командир протитанкового дивізіону 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр»
«Серафим» воює з 2014 року. Його підрозділ використовує різну техніку – БРДМ, переобладнані цивільні позашляховики, навіть багі працюють носіями ракетних комплексів. «Новатор» обладнали для власних потреб власноруч за тиждень. На даху встановили універсальний кронштейн, на який можна встановити хоч ракетний комплекс, хоч гранатомети (АГС або СПГ), хоч кулемет.
«Новатор» може успішно вести вогонь з капоніру й за потреби швидко відійти з-під вогню
Ми зазвичай стаємо кормою до противника й ведемо вогонь назад. Щоб у разі потреби швидко можна було піти з позиції: міна прилітає,
і як не влучила – в тебе є якийсь час. Газу – і втік. Почнеш розрулювати – прилетить друга. Так от,
з «Новатора» працювати назад дуже зручно,
і зручно заряджати,
— «Серафим»
Крім ракетної установки на даху, машина може перевозити розрахунок з ракетним комплексом у транспортному положенні в салоні. Для цього прибрали середнє сидіння ззаду.
Ящики з ракетами для «Стугни» ідеально вкладаються в кузові.
По боках в чохлах – ракети для розрахунку, який перевозить машина
В кузові машини ідеально вкладаються ящики з ракетами. «Новатор» вміщує до 18 протитанкових ракет. Дві з них – за невеличкими люками над крилами машини. Ці люки відкриваються, ракета, що укріплена на полозках, витягується, боєць із розрахунку протитанкового комплексу бере її й висувається на позицію.
Наші бійці роблять це за 35 секунд – вивантажитися, встановити комплекс і приготуватися для ведення вогню,
— командир протитанкового дивізіону
Висадка протитанкового розрахунку й підготовка до залпу займає 35 секунд
КОЖНА НОВА ПАРТІЯ – ДОСКОНАЛІША
Продуманість і зручність машини «Серафим» оцінює високо. З іншого боку його напрацювання, зауваження й побажання (як і інших користувачів), ретельно нотують представники виробника
Продуманість і зручність машини «Серафим» оцінює високо. З іншого боку його напрацювання, зауваження й побажання (як і інших користувачів), ретельно нотують представники виробника
Продуманість і зручність машини «Серафим» оцінює високо. З іншого боку його напрацювання, зауваження й побажання (як і інших користувачів), ретельно нотують представники виробника.

Серед них – Ярослав Дзера. Він працює «у полі» – займається гарантійним обслуговуванням техніки, спілкується з водіями, механіками, командирами.
Всередині «Новатора» відчуваєш, що ти в машині ХХІ сторіччя
Всередині «Новатора» відчуваєш, що ти в машині ХХІ сторіччя
Інформацію ми збираємо, передаємо конструкторам, ті втілюють ідеї в креслення,
а далі – на виробництво. Отже, наступні партії «Новаторів» підуть до наших захисників модернізованими, ще більш зручними й надійними,
Ярослав Дзера,
представник «Української бронетехніки»
.
Та найголовніше, що ці сучасні бронеавтомобілі нарешті почали з'являтися у Збройних Силах України та Національній гвардії. Адже лише наші військові стоять між мирним життям українців і найманцями держави-агресора, Російської Федерації.
Автори проекту:
Олександр Бєлокобильський
Михайло
Нікіпєлов
Валерія
Талалай









© Чорноморська телерадіокомпанія, 2020
Made on
Tilda