Як говорити
про війну
?






Як говорити
про війну
?

Це – найскладніша частина проєкту. Тому що тут немає ані універсальних порад, ані відпрацьованих рецептів, які допомогли б пояснити, як саме правильно розповідати про війну.

Говорити про неї потрібно. Якщо про події війни із Росією правду не говоритимуть ветерани, знайдуться ті, хто нав'яже суспільству свою правду про неї замість них.

Однак говорити про війну – це складно.

Тому наводимо лише кілька пояснень, як це можна зробити та з якими викликами нам усім доведеться стикатись найближчими роками.

На яких історіях ветеранів ми будемо вчитись:
Євген Степаненко
Ветеран, очільник Суспільного театру, автор та керівник проєкту «Абетка війни», режисер, теле- та радіоведучий UA: Суспільне мовлення
Поділиться власними напрацюваннями відповідей на одне з найважливіших для України питань: як говорити з дітьми про війну
Сніжана Потапчук
Документалістка, режисерка UA: Суспільне мовлення, Народний герой України
На прикладі власних фільмів покаже, з якого боку підступитися до зйомок документального кіно про війну та яких типових помилок припускаються творці
Як говорити
з дітьми про війну?
Євген Степаненко намагався найти відповідь на це питання, у першу чергу, для себе. Тому його пояснення настільки зрозумілі усім. Тож просто наводимо його розповідь, яка буде корисною всім, для кого питання спілкування із дітьми також є актуальним.

Євген Степаненко:

У моїх побратимів і у мене діти, які народилися або виросли під час війни. Як, наприклад, моя дочка Соломія. У мене виникло природнє питання: яким чином мені говорити малій про війну, як розказувати, де я був і що робив?

Є дуже мало прикладів, коли говорять з дітьми про війну. Навіть коли нас запрошують у школу, це – абсолютно дикий досвід. Ти реально стикаєшся в класах із абсолютно різними точками зору на війну, включно з думкою, що війна – це тимчасова історія, бо насправді росіяни – наші брати. Часто в ролі активістів, які це дітям вливають у вуха, виступають вчителі. Інколи це доходить до серйозних суперечок після того, як ти з дітьми говорив. Словом, є потреба придумати механізм, який дозволить говорити про війну з дітьми. Найпростіше – починати зі своїх дітей та дітей знайомих.

Ми придумали з моєю Солькою історію, яка трансформується у проєкт «Абетка війни». Зараз це книжка, що складається з листів, які писала мені Соломія на фронт. Плюс – листи з тими питаннями, які зараз її цікавлять, і мої відповіді на них.

«Привіт, тату! Я вчора грала з лялькою Евер Афтер Хай. Зламала їй ніжку. Але я знаю, як її можна полагодити. Я ще не полагодила, але збираюся. А моїй другій Барбі наші собаки відгризли ногу. Ліза (її подруга – авт.) каже, що ляльку треба викинути, але я знаю, що їй треба зробити протез. Чи візьмете ви ляльку з протезом на службу?»

Ми не дуже розуміємо, як діти сприймають війну. Дізнатися про це можемо тільки в діалозі. Варіант наших листів до дітей, або листів дітей до нас і наших відповідей мені здається способом ефективного колективного діалогу. Коли ми будемо формулювати проблемні питання і намагатися формулювати відповіді на них. Потім із них можна буде спробувати скласти єдине ціле.

Я спілкувався з нашими колегами з Хорватії, із Штатів. У них така ж проблема. У хорватів зараз ситуація абсолютно дивна – нікуди їхня війна і розподіл із сербами не ділись. Усі про це знають, усі цю війну вивчають у школах, але діти її не сприймають. Вони або дуже однозначно вважають, що серби вороги і все, або виникають конфлікти в сім'ях, коли діти кажуть: «Усі люди – браття, усім треба миритися, війна вже давно закінчилася». Там ветерани так само стикаються з проблемою діалогу зі своїми дітьми. Вони також не знають, як пояснювати, що робив на війні п'ятнадцять, десять, сім років тому, коли вона там ще була в активній фазі.

Така сама історія з ветеранами у Штатах, які повертаються додому. В Америці є прямо культ ветеранів і культ військових. Але потім вони повертаються додому і дитина запитує: «А що ти робив там, на тій війні?» І тут виникає та сама проблема. Діти починають ставити все більше і більше питань. Якщо ми не відповідаємо, вони починають шукати відповіді деінде. У випадку зі Штатами – це легше. У випадку з нами – це гірше. Не секрет, що дуже багато дітей мають доступ до російськомовних ресурсів. І ми не можемо фільтрувати цю інформацію. Ми не можемо заборонити їм користуватися цими мережами чи грати в якісь російськомовні ігри, тому що завжди будь-яка заборона буде сприйматися як конфлікт.
«Абетка війни» – проєкт-пояснення. Пояснення, що таке війна, з чого вона складається, що таке перемога України, чому Росія взагалі з нами воює, чому росіяни на нас напали. Ці питання – дуже непрості і одночасно мають для нас очевидні відповіді.

Дуже важливо – тримати цю грань між пропагандою і правдою. Тут мало державних зусиль чи інститутів. Потрібна наша колективна ветерансько-військова спільнота, яка може випрацювати свій наратив і своє бачення. На окупованих територіях уже виросло покоління, яке готують на війну з нами. Принаймні ми так сприймаємо, що їх готують на таку війну.

Все одно ми зіткнемося з тим, що дитина запитає: «Тату, що ти там робив? Ти вбивав росіян тільки тому що вони – росіяни? Все ж добре, нічого не буде страшного від того, що Росія просто прийде і все тут буде чудово та класно». Однаково ти маєш на ці питання відповідати. Ніякі вчителі ні в яких школах цього, очевидно, не роблять і не зроблять. Якщо ви думаєте, що закриєтесь дашком і будете поза політикою, то політика вас сама звідси витягне. Особливо це буде відчуватися з дітьми.

Євген Степаненко
Більше порад дивіться у відео:
Як розказати про війну дорослим?
Можливий варіант розповіді – документальні проєкти. Займатися ними трохи легше, ніж говорити з дітьми. У документалістиці легше виокремити кілька порад, які б дозволили якісно донести вашу думку. Головне – чітко для себе сформулювати, яку ідею ви хочете донести.

Потрібно чітко визначитися, про що я хочу зняти і кого я хочу записати. Після чого – іти й спілкуватися зі своїми героями, просто так, по-людськи. І бути готовим до всіх несподіванок, до яких може призвести ваше спілкування

Зараз ветерани війни знімають документальне кіно. І це дуже добре. Чудово, що ті, хто є безпосереднім учасником російсько-української війни, зараз пробують знімати документальне кіно. Чому? Тому що ніхто краще за них не розуміє, що там відбувається. Людина тільки зсередини може зрозуміти і правильно подати події. Тому закликаю всіх, хто зараз на передовій, брати камери, вмикати мобілки, знімати і фіксувати. Тільки почніть. Якщо є класна історія, то писати і втілювати свою ідею, подавати її на гранти. Зараз це все підтримується і слава богу.


Сніжана Потапчук
Більше порад дивіться у відео:
Авторки проєкту:
Євгенія
Мазур
Валерія
Талалай
Авторки проєкту:
Євгенія
Мазур
Валерія
Талалай
*В оформленні проєкту використані зображення реальних фронтових котів із зони проведення АТО/ООС. Тому що котики чудово розуміються на тому, як уникати болючих падінь та займатися власними справами, ігноруючи всі помилки.
Усі використані фото взяті з відкритих джерел та на сторінках ветеранів у Facebook

Спецпроєкт створено за підтримки єдиної бази ініціатив для ветеранів «Без броні»









© Чорноморська телерадіокомпанія, 2020
Made on
Tilda