Катерина Приймак:
2014 рік дав жінкам бажання та сили йти і захищати країну. Ми заснували організацію «Жіночий ветеранський рух», де надаємо послуги жінкам-ветеранкам. У 2019 році мені вдалося втрапити в державну делегацію на 63-ю сесію Комісії ООН зі становища жінок. Я приїжджаю в Нью-Йорк, на мене покладена місія – голосом усіх ветеранок України говорити в ООН.
І весь час представництво України в ООН ставило мені палки в колеса. То казали, що на певні івенти доступ буде закритий, але мені вдавалося туди проходити. То просто розгортались якісь скандали. В ООН тоді відбувалась дуже важлива подія – засідання Ради безпеки ООН стосовно Криму. Туди я також хотіла потрапити, коли там виступали наші дипломати. Думала, буду сидіти в формі і являти собою доказ присутності Росії на Донбасі. Але, натомість, у нас виник скандал з постійним представництвом в ООН. Поки ми скандалили, я цю всю конференцію повністю провтикала. Тому що весь цей час я сварилася, страждала, намагалася добитися якоїсь справедливості.
Потім з'ясувалось, чому держслужбовці негативно до мене поставилися. Виявилося, що ветеранка Марія Берлінська за рік до цього в ООН спитала російського посла: «Скільки ви будете вбивати наших солдат на Донбасі?». Вона тоді ще й знімала всі свої тези до нього на камеру. Потім це відео розійшлося російськими ЗМІ і довкола українських ветеранок та ветеранів виник скандал. Так наші працівники представництва ООН в Нью-Йорку, обпікшись на молоці, почали дмухати на воду. Боялися, що ще одна ветеранка прийде, почне всіх посилати на три букви і у такий спосіб порушить їхні дипломатичні плани.
Тоді я зрозуміла, наскільки і їхні, і мої дії були нерозумні. Замість того, щоб одразу поспілкуватися на чистоту і пояснити цілі поїздки, ми сварились між собою. Але цей скандал, думаю, пішов навіть на користь. Нас помітили і за якийсь час запросили до МЗС. На 2020 рік ми з ними розробляли програму демонстрації наших фільмів, розробляли з ними івенти про ветеранську дипломатію. Дуже важливо, коли ветерани розповідають про війну з перших вуст людям за кордоном. Тому що це вражає людей набагато більше, ніж просто сухі дипломатичні протоколи.