Як почати щось робити?
Початок – найскладніший етап будь-якої справи. Перехід від ідеї до власного бізнесу – довгий шлях, на який наважуються не всі.

Що потрібно, аби оминути граблі, розкладені на шляху до своєї справи, ми розкажемо на прикладах ветеранів, які чудово знають, як воно – починати все із самого початку.
На яких історіях ветеранів ми будемо вчитись:
Олександр Морозов
Винахідник серветок для чищення зброї CLEAN SHOT
Чудово знає, які правила можна і треба порушувати у бізнесі, аби вийти на максимально крутий розмах роботи
Олекса Коба
Співзасновник ветеранської студії web-розробки IT BRO
Розкаже, чим воєнний досвід може допомогти в IT
Андрій Козінчук
Військовий психолог
На власному прикладі пояснить, як продати не лише свої переваги, але й власні недоліки
Федір Калениченко
Засновник майстерні виготовлення виробів зі шкіри Feodore
Розкаже, як почати бізнес з нуля, де отримати грант на розвиток і яких халеп краще уникати
Олександр Воробєй
Засновник бренду авторських ножів Blade Brothers
Розкаже, як почати свою справу і вивести її в топ, якщо з усього необхідного команда має лише нестримний ентузіазм
Олексій Рубцов
Співзасновник швейного цеху Porta Vita
Розкаже, що робити з недобросовісними клієнтами та маніпуляціями, а також пояснить, чому дрібниці є важливими
Павло Білоус
Засновник бренду крафтових сирів Cheesegard
Поділиться досвідом, як налагодити успішне виробництво, коли все йде не за планом, а одна халепа наздоганяє іншу
З чого почати роботу?

Приступити до роботи після повернення з війни – доволі складно. Для багатьох. Причини – у кожного ветерана свої. Але дискомфорт – спільний для всіх.

Після повернення з АТО у 2016 році я був зовсім закритий від соціуму. Абсолютно. Ні з ким не хотів спілкуватись. Я пробував робити різні-різні проєкти, але постійно стикався з тим, що мене харили люди. Ну, типу, ти приходиш на якусь роботу, і тобі там починають розказувати, що ти нічого не розумієш. Або, наприклад, ти все розумієш, але твій начальник нічого не розуміє – і тобі просто хочеться його вбити. Ну тобто ти два місяці як повернувся з АТО і розумієш, що можеш вбити цю людину, якщо вона перейде якусь межу, і потім всім буде погано. І тобі буде погано, і цій людині буде погано.

Соціалізуватися було – ну капєц як важко. Я спілкуюся з побратимами, які повернулися в той самий час, і вони досі кажуть: «Я не знаю, як ти спілкуєшся з замовниками, тому що я взагалі досі на телефонні дзвінки не хочу відповідати, хоча вже минуло 4 роки». Це велика травма.
Олекса Коба
Я родом з Черкащини. Навчався у військовій академії у Львові, закінчив у 2013 році. Проходив службу у 30-й бригаді на посаді командира взводу гаубичної артилерії. Потім став командиром мінометної батареї.

Після звільнення був у шоці. З'ясувалось, що по факту я більше нічого особливо не вмів. Ну тобто від слова «взагалі». Добре, що в мене така є дружина, завдяки якій можна в принципі займатися чимось іншим, що не тільки армія в житті є.

Спочатку я допомагав дружині, вона в мене у сфері неформальної освіти працює. Допомагав їй організовувати заходи. Але ближче до душі мені було щось робити руками. Плюс – це релакс досить-таки гарний. Психологи говорили, що треба робити щось руками, змушували мене малювати картини. Але малювати я ненавиджу. Коли малював, ще більше виходив з себе. От шкіра та робота з нею якраз мене врятували.
Федір Калениченко
Влітку 14-го року я пішов воювати. 24 липня в Пісках мене поранило, побило уламками, зловив кулю. Після цього місяць лежав у лікарні Мечникова в Дніпрі. Коли вийшов – пересувався на милицях.

Хоча, по суті, з лікарні я втік.

Втік і зіткнувся з ситуацією, що в принципі фізично не можу працювати, бо відновлювався я ще півтора року, так, щоб почати нормально ходити. Роботи не мав, працювати, по суті, не міг.

Ну і, в принципі, думаю, мене зрозуміють побратими, коли ти приходиш з бойових дій, важко себе уявити, що працюєш в офісі та слухаєшся там якихось менеджерів. Отже, треба було щось вигадувати.
Олександр Воробєй

Я пішов на військову службу ще до війни. П'ять років був офіцером. Знаєте, що це означає? Що ти п'ять років отримуєш гроші. Ти можеш п'ять років пахати, як скотина, вивозити все і тобі дають гроші. Або можеш взагалі нічого не робити – ходиш на службу, в наряди, іноді вживаєш алкоголь, постійно матюкаєшся – і тобі все одно дають гроші. У тебе взагалі немає оцієї системи «заробляти». Потім, як після армії я намагався піти у бізнес, оця система, що тобі мають давати гроші, бо ти – красавчик, ну чи не красавчик, але все одно тобі хтось щось винен – вона лишилась.

Мені бракувало місії. В армії є місія, щось святе, що я робив і було кльово. А тут місії не було, тут були продажі, продукти і власник бізнесу. Потім була війна, де я був військовим психологом. Я був у підрозділі, брав участь у бойових діях, але 80% мого перебування на війні – це психологічна діяльність. Я спілкувався, слухав, комбата просив: «Оцих вдвох не ставте». Розгрібав якісь факапи: хтось у когось свого вистрілив, хтось посварився. Коротше – війна.

Після війни я приїхав із прекрасним відчуттям, що мене не торкне – я ж психолог, все чудово. Але мене торкнуло. Мене жорстко, сильно торкнуло, бо я недооцінив свої сили. Виявляється, психологу потрібен психолог. І він у мене був. Мене повністю викинуло із життя на два місяці. Я почав уникати соціуму, не відповідати на дзвінки, ну, що завгодно, мене вимкнуло. Я думав: «Не найкраща така запорука для того, щоби бути психологом, коли ти боїшся своїх реакцій. Тобі самому треба терапія». Терапія була десь півроку: я не працював, ходив до психотерапевтів і вчився. Багато вчився.

Андрій Козінчук
При цьому дієвий рецепт виходу з такого стану також є спільним для всіх наших героїв. Спочатку знайти себе. Потім знайти те, що тебе дійсно цікавить. І починати робити свою справу максимально ефективно.
Був такий кльовий проєкт, коли ветеранам шукали роботу. Я помітив одну особливість. Ветеранів влаштовували працювати. Одразу ж після повернення з війни. Вони виходили на роботу. І їх звільняли. Знаєте чому? Вони ще не відновилися. Вони знайшли роботу, але вони не знайшли себе.

Фішка в тому, що не треба шукати роботу, треба шукати діяльність, яка тобі до вподоби. Я не вірю, що є якась діяльність, на якій не можна було би заробити чи піднятися професійно. Знаю чувака, який нічого не вмів робити, крім комп'ютерних ігор. Така розповсюджена штука: він грається постійно і його всі кпинять-кпинять-кпинять. Коли він потрапив до мене, я спитав: «Наскільки ти крутий геймер?». Він мені щось почав розказувати, я його почав питати, чи не є він найкращим геймером в Україні. Він замислився, зайнявся кіберспортом і зрозумів, що він лашпєд, кинув усю цю штуку і пішов працювати. Це означає: «Вперед, іди до діяльності».

Людині вкрай важливо рости. Якщо ти до того мав проблеми з алкоголем, агресією, депресією, тривожністю, а тепер – ходиш на роботу і живеш нормальним життям, то ти – герой! Це кльово! Тому давайте будемо формувати, все ж таки, спочатку себе.

Андрій Козінчук
Олекса Коба
Я сидів і думав, а які ще є варіанти? Їхати кудись на заробітки? Так, була ідея їхати охороняти кораблі від піратів – це просто бомба! Навіть почав збирати команду, а тоді запитав: «Стоп, чуваки, а яку ви зброю нам даєте на захист кораблів?» А вони такі: «Ну, калаш». І я такий: «Ви з калаша хочете охороняти корабель від піратів? Нє, ну це якась байда». Чисто через це ми якось тоді не попливли.

Водночас була можливість потрапити на останнє бюджетне місце на комп'ютерні курси. Я так подумав: якщо прошаритись в ІТ, можна брати з собою ноут, плавати на кораблі, і ти наче й охороняєш від піратів, і ще й кодиш. Пройшов ці курси. Потім я пішов на інші курси. Трошки прошарився, зрозумів, шо це працює. Стало цікавіше. І з того моменту – понеслось. Я проходив ще дуже багато різних-різних курсів. У 2017 році виявилось, що мій побратим Олексій Голенко пішов цією самою дорогою програмування. Він мені сказав: «Дивись, у Києві є «Ветерано-піцца», а от давай замутим «Ветерано-ІТ». Так виник IT-bro – це як brothers in arms в ІТ-світі.

Людина повертається з «нуля», де вона тримала лінію фронту, перебуває на найвищому рівні актуалізації – там я тримаю свою країну. Коли вона повертається додому, де немає роботи, немає можливості повернутись до якоїсь старої професії, їй пропонують піти в «АТБ» і опинитися на найнижчому рівні актуалізації. Для того, щоб вийти з цього стану, потрібно зрозуміти свої цінності.

Я зрозумів, що в ІТ-сфері також можна знайти свої кораблі. В IT-bro ми – вояки ваших ІТ-проєктів. Ми «валимося» за вас, у прямому сенсі цього слова. Через це робота перетворюється, по суті, на невелику пригоду. Робота стає такою, щоб хотілося заради неї прокидатися і працювати. Ти не просто робиш якийсь черговий проєкт, а робиш ЦЕЙ проєкт. Ти проймаєшся ЦИМ проєктом. По суті, цей проєкт стає твоєю такою невеличкою лінією фронту, за яку ти б'єшся, аби все було максимально класно. Коли переносиш своє військове минуле сюди саме з призми цінностей – ти стаєш патріотом цього проєкту.
Олекса Коба
Я сидів і думав, а які ще є варіанти? Їхати кудись на заробітки? Так, була ідея їхати охороняти кораблі від піратів – це просто бомба! Навіть почав збирати команду, а тоді запитав: «Стоп, чуваки, а яку ви зброю нам даєте на захист кораблів?» А вони такі: «Ну, калаш». І я такий: «Ви з калаша хочете охороняти корабель від піратів? Нє, ну це якась байда». Чисто через це ми якось тоді не попливли.

Водночас була можливість потрапити на останнє бюджетне місце на комп'ютерні курси. Я так подумав: якщо прошаритись в ІТ, можна брати з собою ноут, плавати на кораблі, і ти наче й охороняєш від піратів, і ще й кодиш. Пройшов ці курси. Потім я пішов на інші курси. Трошки прошарився, зрозумів, шо це працює. Стало цікавіше. І з того моменту – понеслось. Я проходив ще дуже багато різних-різних курсів. У 2017 році виявилось, що мій побратим Олексій Голенко пішов цією самою дорогою програмування. Він мені сказав: «Дивись, у Києві є «Ветерано-піцца», а от давай замутим «Ветерано-ІТ». Так виник IT-bro – це як brothers in arms в ІТ-світі.

Людина повертається з «нуля», де вона тримала лінію фронту, перебуває на найвищому рівні актуалізації – там я тримаю свою країну. Коли вона повертається додому, де немає роботи, немає можливості повернутись до якоїсь старої професії, їй пропонують піти в «АТБ» і опинитися на найнижчому рівні актуалізації. Для того, щоб вийти з цього стану, потрібно зрозуміти свої цінності.

Я зрозумів, що в ІТ-сфері також можна знайти свої кораблі. В IT-bro ми – вояки ваших ІТ-проєктів. Ми «валимося» за вас, у прямому сенсі цього слова. Через це робота перетворюється, по суті, на невелику пригоду. Робота стає такою, щоб хотілося заради неї прокидатися і працювати. Ти не просто робиш якийсь черговий проєкт, а робиш ЦЕЙ проєкт. Ти проймаєшся ЦИМ проєктом. По суті, цей проєкт стає твоєю такою невеличкою лінією фронту, за яку ти б'єшся, аби все було максимально класно. Коли переносиш своє військове минуле сюди саме з призми цінностей – ти стаєш патріотом цього проєкту.
Почали бізнес ми випадково. Після поранення я був деякий час у госпіталі, потім звільнився з підрозділу. Далі поїхав ще в один госпіталь, звільнився уже десь на початку весни 2016 року. Після цього так трапилося, що мої тепер вже друзі (а тоді – знайомі) сказали, що можна отримати землю під Києвом, за Броварами.

Ми отримали землю, оформили її. Я вирішив там побудувати хату. І почав будувати. Цілий рік ми її будували, і вже навесні 2017 року мій товариш, який тепер – мій сусід, каже: «Слухай, а було би класно, щоби у нас тут був свій сир, ще щось своє». Так ми з дружиною вирішили зробити сир.

Павло Білоус
Як уникнути факапів?
Ніяк. Просто усвідомте це і змиріться. Помилки, факапи, лажі та невдачі трапляються у всіх. Особливо на початку справи.
Проблеми з замовниками, конфлікти з партнерами, погані ідеї та найрізноманітніші зальоти через невдалий збіг обставин, власну неуважність чи з абсолютно непередбачених причин трапляються у всіх.
Головний секрет успіху будь-якої справи: не зациклюватись на тому, що пішло не так, та не дозволяти помилкам зупиняти роботу.
Я дуже часто зустрічаюся з ветеранами, яким пояснюю: «Чувак, дивись, крок перший, крок другий, крок третій, і можливо, ти прийдеш кудись от сюди». А він такий: «Нє, це так не працює. Треба зустріти правильну людину, треба, щоб тобі пощастило, треба народитися сином Ілона Маска… Ти сам ніхєра не досягнеш, у житті все виходить, тільки якщо хтось тобі допоможе». Я йому на принципі ірландської притчі пояснюю, що є всього два варіанти. Перший – ви сідаєте і кажете: «Ніхєра не вийде, але я спробую». Це – хороший варіант. Бо поки ви будете пробувати, вам буде цікаво, гарантую. Другий варіант – ви кажете: «Нічого не вийде». Все, закінчили.

У філософії це називається точка біфуркації. Пам'ятаєте фільм із Томом Хенксом «Врятувати рядового Раяна»? Там в кінці фільму всім уже торба, усі поранені, і головний герой, на якого їде німецький танк, починає стріляти з пістолета в цей танк. І тут прилітають літаки підтримки. Я зі свого особистого досвіду знаю, що це правило в житті просто капєц як працює. Тобі потрібно стріляти з пістолета в танк. Тобі треба до останнього з ножем кидатись на цей танк. Але якщо ти до останнього будеш боротися за те, що є твоєю цінністю, будуть якісь цікаві точки біфуркації. І ці точки біфуркації тебе будуть підіймати.

Олекса Коба
Втім, поради, як обійти найбільш очевидні граблі у розвитку своєї справи, все ж існують:

1. Цінуйте свої час та зусилля
Більше порад дивіться у відео:
2. Запитуйте
Питайте у інших, що і як працює. Запитуйте, що і як влаштовано. Цікавтесь, які процеси як мають бути організовані.
Один із ветеранів сказав дуже мудрі слова: «Знаєш, чому в мене все виходить? В мене все виходить, тому що я – дебіл! Якщо я чогось не знаю, то йду до тієї людини, яка знає, і питаю, як мені щось зробити».

Я подумав: боже, яка кльова ідея! І пішов питати людей, що мені робити та як мені бути.

Андрій Козінчук
Більше порад дивіться у відео:
3. Шукайте можливості для розвитку
Знайти, наприклад, гранти на розвиток вашої справи – цілком реально, просто для цього потрібно докласти час і зусилля.

Взагалі, дуже раджу просто у Google пошукати, ввести «гранти» і свою пільгову категорію. Це неважко і досить багато зараз цих програм є. Головне, що я зрозумів: потрібно гарно писати мотиваційний лист. Не просто «я такий-то, працюю там-то, хочу грошей». Ну скажуть: «До побачення, хотіть далі». Потрібно розписати так, як п'ятирічний хлопчик просить у мами грошей на цукерки, прямо на останні. Реально потрібно мотиваційний лист гарно писати, з душею. Або мати людину, яка гарно сформує ваші думки в тексті.

Федір Калениченко
Більше порад дивіться у відео:
Інвестуйте у свій особистий розвиток: навчання, тренінги, курси, інтенсиви. Все, що дозволяє отримати нові знання. Навчайтеся і застосовуйте ці знання на практиці. Воно все не просто буде вам корисним, це допоможе збільшити прибуток.
4. Будьте уважні до дрібних деталей
Дрібниці – це так само важливо, як і читати дописи маленькими літерами у договорах. Тому що дрібниці та деталі вирішують усе.
Усі, мабуть, стикалися з такою ситуацією, коли пишете в якийсь інтернет-магазин, замовляєте певну річ, цікавитесь нею, менеджер вам відповідає: «Добре, зараз я уточню і вам обов'язково передзвоню». І не передзвонює. Ви закрутилися, у вас бажання передзвонювати так само нема, оскільки аналогічний товар є у багатьох інших конкурентів. Насправді така дрібна річ, «я передзвоню», але не передзвонив – це маленький удар по вашій репутації. Якби ваш менеджер уточнив, передзвонив, домовився, ви продали б продукцію, надали певну послугу, людина залишилася б задоволена, порадила б вас, залишила б позитивний відгук чи звернулася би до вас вдруге. Натомість – ваша репутація трішки постраждала, і людина найімовірніше до вас більше ніколи не звернеться.

Оцініть свої власні конкурентні переваги перед іншими гравцями того ринку, на якому ви збираєтеся надавати послуги чи продавати товари. Це може бути будь-що. Наприклад, можливо, що вашою конкурентною перевагою буде розташування ваших виробничих потужностей, вашого магазину, кав'ярні. Крім розташування, це може бути власне приміщення, що надасть вам змогу конкурувати, наприклад, по ціні, робити якісь витрати на оренду.

Намагайтесь мати кілька постачальників, від сировини яких залежить ваш бізнес. Колись ви можете зіткнутися з такою ситуацією, що ваш постачальник змінив вид діяльності, припинив свою роботу, або в нього якісь негаразди, не отримав поставку. Як от було часто-густо на початку пандемії коронавірусу (наприклад, із продукцією, що постачається з-за кордону). Якщо у вас є кілька постачальників, це допоможе вам найменш болісно ухвалювати рішення і продовжувати діяльність, ви не будете так сильно залежати від одного партнера. Обов'язково майте запасний план.

Уважно вивчайте договори. Особливо, якщо вашим замовником виступає державний орган. Вони в договорах передбачають найвигідніші умови для себе. Натомість вас, як продавця чи постачальника, вони ставлять у вкрай невигідне становище. Варто бути дуже прискіпливим до умов договору і користуватися власним внутрішнім голосом, інтуїцією. Відповідати на питання: «Треба воно вам чи ні?». Інколи краще не укладати якусь угоду, яка надалі принесе негаразди у ваш бізнес, ніж укласти її і мати потім багато проблем.

Чи то мені так пощастило, але, на жаль, десь третина випадків закінчувалась судовими тяганинами. Через те, що ми свої умови договору виконали, надали продукцію, але потім державним бюджетом – чи то районної, чи то обласної ради – гроші не виділили або виділять пізніше. А ти вклав свої сили, гроші і через це отримуєш збиток. Тому просто думайте, керуйтесь відчуттями внутрішнього голосу, який вам підкаже.

Олексій Рубцов
Більше порад дивіться у відео:
Авторки проєкту:
Євгенія
Мазур
Валерія
Талалай
Авторки проєкту:
Євгенія
Мазур
Валерія
Талалай
*В оформленні проєкту використані зображення реальних фронтових котів із зони проведення АТО/ООС. Тому що котики чудово розуміються на тому, як уникати болючих падінь та займатися власними справами, ігноруючи всі помилки.
Усі використані фото взяті з відкритих джерел та на сторінках ветеранів у Facebook

Спецпроєкт створено за підтримки єдиної бази ініціатив для ветеранів «Без броні»









© Чорноморська телерадіокомпанія, 2020
Made on
Tilda